Nordiske Mesterskaber 2013

The event is taking place in the period from 2013-08-10 08:00 to 2013-08-11 18:00.

Description

Dansk Kano og Kajak Forbund i samarbejde med Kano & Kajakklubben 361, afholder De Nordiske Ungdomsmesterskaber i Sprint.
Konkurrencerne finder sted på Bagsværd Sø.

Event taking place

Boys Under 16 K1 200m
Boys Under 16 K1 500m
Boys Under 16 K1 2.500m
Boys Under 16 K2 200m
Boys Under 16 K2 500m
Boys Under 16 K2 2.500m
Boys Under 16 K4 200m
Boys Under 16 K4 500m
Boys Under 16 4 x K1 Stafet 200m
 
Ladies Under 16 K1 200m
Ladies Under 16 K1 500m
Ladies Under 16 K1 2.500m
Ladies Under 16 K2 200m
Ladies Under 16 K2 500m
Ladies Under 16 K2 2.500m
Ladies Under 16 K4 200m
Ladies Under 16 K4 500m
Ladies Under 16 4 x K1 Stafet 200m
 
Men Junior K1 200m
Men Junior K1 500m
Men Junior K1 1.000m
Men Junior K1 5.000m
Men Junior K2 200m
Men Junior K2 500m
Men Junior K2 1.000m
Men Junior K2 5.000m
Men Junior K4 500m
Men Junior K4 1.000m
 
Women Junior K1 200m
Women Junior K1 500m
Women Junior K1 1.000m
Women Junior K1 5.000m
Women Junior K2 200m
Women Junior K2 500m
Women Junior K2 1.000m
Women Junior K2 5.000m
Women Junior K4 500m
Women Junior K4 1.000m
 
Men Under 21 K1 200m
Men Under 21 K1 500m
Men Under 21 K1 1.000m
Men Under 21 K1 5.000m
Men Under 21 K2 200m
Men Under 21 K2 500m
Men Under 21 K2 1.000m
Men Under 21 K2 5.000m
Men Under 21 K4 500m
Men Under 21 K4 1.000m
 
Women Under 21 K1 200m
Women Under 21 K1 500m
Women Under 21 K1 1.000m
Women Under 21 K1 5.000m
Women Under 21 K2 200m
Women Under 21 K2 500m
Women Under 21 K2 1.000m
Women Under 21 K2 5.000m
Women Under 21 K4 500m

Participants

Danmark (Danmark, DK)

Elias Kramer
Emil Rosenkilde
Emil V Rasmussen
Kasper Pretzmann
Mette Gravesen
Nicolai Mørke
Orion Pilo
Pernille Knudsen
Stas Magdych
Stine Høy Møller

Esrum (Esrum, DK)

Anders Lundberg

Hellerup Kajakklub (Hellerup, DK)

Bolette Nyvang

Holte Roklub (Holte, DK)

Josefine Balslev-Eriksen

Horsens Kajakklub (Horsens, DK)

Christina Winther

Hvidovre Kajakklub (Hvidovre, DK)

Lisa Rørhauge

Kajakklubben "Pagaj" (Pagaj, DK)

Simon Hvam

Kano og Kajakklubben Limfjorden (Limfjorden, DK)

Amalie Thomsen
Jesper Beer

Kano og Kajakklubben Vejle Å (Vejle Å, DK)

Marcus Boesen

Kano- og Kajakklubben 361 (KKK 361, DK)

Caroline Mogensen
Frederik V. Rasmussen
Ida villumsen
Linea Ebbesen
Thomas Mogensen

Lyngby Kanoklub (Lyngby, DK)

Victor Schnack Jørgensen

Maribo Kajakklub (Maribo, DK)

Emilie Petersen
Emma Jørgensen
Jens Visbech
Martin Møller
Mikkel Ibsen
Rikke Jørgensen
Sofie Jørgensen

Marselisborg Kajak Club (Marselisborg, DK)

Kasper Stig Henriksen

Silkeborg kajakklub (Silkeborg, DK)

Anne-Sofie Winther
Annemia Pretzmann
Casper Pretzmann
Cathrine Rask
Christian Karlskov
Emil Kræmer
Emil Skovgaard
Frederik Faurschou
Jonathan Dagnæs
Katrine Græsbøll Christensen
Line Langelund
Mads Brandt Pedersen
Mikkel Thybo
Morten Graversen
Nanna Aagaard
Nicolaj Winther
Sebastian Søndergaard
Søren Maretti

Skovshoved Roklub (Skovshoved, DK)

Emilie Rosenkilde
Louise Wissing Madsen

Sorø Kajakklub (Sorø, DK)

Maja Rosenkrands
William Hansen

Sundby Kajakklub (Sundby, DK)

Jonas hall-Andersen

Vallensbæk Kano og Kajak Club (Vallensbæk, DK)

Julie Frølund
Lasse Bro Madsen
Louisa Roking

Vejle Kajakklub (Vejle, DK)

Nanna Svane

Suomi (Suomi, FI)

Antti Laurikainen
Davide Bottieri
Eero Selivaara
Janne Mäntynen
Jenni Salo
Jere Virvalo
Jeremy Hakala
Joona Mäntynen
Marko Aro
Miika Nykänen
Olivia Malinen
Reetta Hallila
Tarmo Aalto

Norge (Norge, NO)

Alex Hesbø
Amalie Solvang
Anna Oftedal
Anna Sletsjøe
Atle Kjølseth
Aurora Hofmann
Camilla Rozanski
Christian Tesdal
Christina Vedø
Eigil Solvang
Ellen Nydalen Eide
Elling Oftedal
Eveline Askeland
Gina Geddick
Hakeem Teland
Harald Ivarsen
Heidi Helledal
Herman Sørfang
Joar Thele
Jon Amund Vold
Jon Smedbye
Karl Anders Sletsjøe
Kristina Amundsen
Kritiane Spikkeland
Lars Christian Wiik
Lars Magne Ullvang
Magnus Ivarsen
Marcus Wang
Marte Solhaug
Mathias Svoren
Peder Frigstad
Per Christian Wessel
Sofie Dybdal
Steffen Larsen
Stian Kallekodt
Susanne Rosåsen
Thomas Lohne
Tiril Todesen Sande
Tor Ernst Hoffman
Trygve Staupe

Strand KK (Strand KK, NO)

Marius Heir

Bråvikens Kanottklub (Bråviken, SE)

Emil Torstensson

Sverige (Sverige, SE)

Adam Ask
Albert Friman
Albert Petersson
Alexander Bertilsson
Alexander Öström
Alexandra Rytten Torudd
Amanda Nilsson
Andreas Edhag
Annie Johansson
Cajsa Zeidler
Ebba Andersson
Elina Lineruth
Emil Nyholm
Emil Svensson
Erik Strand
Evelina Höglund
Fabian Paldanius
Fanny Lilja
Frederik Friman
Frederik Johansson
Greta Helleblad
Gustav Axelsson
Gustav Smedman
Hanna Falk
Hanna Johansson
Hannah Sackbrook
Hannes Mårtenssom
Isak Forsberg
Jacob Nilsson
Jennie Halvarsson
Jens Thorstensson
Jesper Melvinger
Jimmy Seger
Johan Lilja
Johanna Johansson
Johanna Verwijst
John Olander
Julia Seger
Klara Hellström
Linnea Lindgren
Linnea Menning
Maja Sander
Martin Nathell
Olof Simander
Oskar Bladh
Oskar Holm
Paulina Maxe
Sofia Bodner
Stefan Albrektsson
Vera Williams Thorén

Vaxholms Kanotsällskap (Vaxholm KS, SE)

Moa Ringquist

Number of clubs: 25, number of paddlers: 166

 

News | Events | My account

You are here: News for paddlers > Events for paddlers > 2013-08 > Nordiske Mesterskaber 2013